środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia PCVLublinowa na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na balaski PCV na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas rozmaite tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z PCV stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia plastykoweGryfina na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych upodobań forma kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie PCV na plot i bramkę ze sztachet tworzy się z kamieni przeróżnego zarysu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o nierównych zarysach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, by postać każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz