wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Długowieczne płoty drewniane

Nieodpowiednio zabezpieczone sztachety z drewna w mgnieniu oka się zużywają oraz mogą nieodwracalnie stracić swój dotychczasowy czar i cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie powinno się poznać typy pielęgnacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wówczas zdołamy upajać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące płot z drzewa trzeba zacząć od dokładnego i sumiennego przygotowania materiału na płot, bo od tego zależy rezultat finalny własnych prac. Przed użyciem artykułów do osłony i dekoracji płotów z drewna kluczowe jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i insektami. Kiedy asekurujemy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić kolejne preparaty, które asekurują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego płotu, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, lecz nie stworzy na jego powierzchni osłonowego filmu. Konserwowane w ów sposób płot pozostanie matowe i miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej i trwalszej asekuracji płotu, winniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu kamufluje ogrodzenie przed negatywnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać ażeby płoty z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im mnóstwo uwagi i opieki.

Kompletnie inaczej jest w przypadku płotów plastikowych. Ten rodzaj ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają także biokorozji tym samym dogadzają swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz